Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu

W niedzielę 23 sierpnia br. ogromnym sukcesem Polek zakończyły się Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu rozgrywane w Pucku od 18 sierpnia. Julia Damasiewicz (lat 15) została Mistrzynią Europy i Mistrzynią Polski w Formule Kite. Magda Woyciechowska (lat 16) zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy i srebrny w Mistrzostwach Polski.

Po sześciu dniach zażartej walki, zakończyły się Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, Ford Kuga Individual European Championships. Równocześnie rozgrywane były Mistrzostwa Polski w Formule Kite. Zawodnicy ścigali się na foilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów.

Poniżej przypominamy sylwetki naszych medalowych zawodniczek.

Julia Damasiewicz (lat 15) przygodę ze sportami wodnymi rozpoczęła w wieku 4 lat od windsurfingu. W wieku 11 lat postawiła pierwsze kroki na kitesurfingu. Na foilu pływa od 2 lat. Trenuje intensywnie około 150 dni w roku.darzeń w życiu miasta, w sposób istotny wpływającym na jego rozwój i wizerunek.

Rok temu, z racji profesjonalnego uprawiania kitesurfingu, wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Sopotu, gdzie rozpoczęła naukę w liceum. Od września pójdzie do drugiej klasy. W zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Europy w Kitesurfingu zdobyła następujące tytuły: Mistrzyni Europy i Mistrzyni Polski w Formule Kite w kategorii open.towania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii.
– Emocje po zawodach wciąż trzymają. Popłynęłyśmy dzisiaj cztery wyścigi. Wszystko wyjaśniło się podczas ostatniego. Teraz planuję wrócić do nauki w II klasie liceum. Chcę chwilę odpocząć i za niedługo wracam na wodę. Zamierzam się przygotowywać do Igrzysk Olimpijskich. Mam nadzieję, że uda mi się zakwalifikować – mówi Julia Damasiewicz.

Magda Woyciechowska (lat 16) zaczęła pływać na kitesurfingu trzy lata temu. Od dwóch lat ściga się na foilu. Wcześniej od trzeciego roku życia uprawiała narciarstwo i pływanie. Mieszka w Gdyni, gdzie uczy się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej – drugim najlepszym liceum w Polsce.

– Przez pierwsze cztery dni zawodów utrzymywałam się na drugim miejscu i weszłam bezpośrednio do finału. Ostatecznie mistrzostwa ukończyłam na trzecim miejscu. Zawody były bardzo intensywne. Każdy wyścig był emocjonujący i nigdy do końca nie było wiadomo kto wygra, ponieważ najlepsze dziewczyny pływają na zbliżonym poziomie. Po zawodach wybieram się na surfing, ponieważ na Bałtyku akurat są fale. Chcę trochę wyciszyć umysł po takiej ostrej rywalizacji – mówi Magda Woyciechowska.

Pogoda dopisała. Siła wiatru przez większość dni wynosiła kilkanaście węzłów

W Mistrzostwach Europy na podium w klasyfikacji męskiej znaleźli się: Francuzi Axel Mazella (1 miejsce), Maxime Nocher (2 miejsce) oraz Brytyjczyk Connor Bainbridge (3 miejsce). W klasyfikacji żeńskiej: Julia Damasiewicz (1 miejsce), Brytyjka Ellie Aldridge (2 miejsce) oraz Magda Woyciechowska (3 miejsce).

Pełne wyniki Mistrzostw Europy w kitesurfingu można znaleźć na https://formulakite.org/.